Korekcja stożka rogówki – jakie metody się wykorzystuje?

stożek rogówki kraków, korekcja stożka rogówki

Keratoconus, inaczej stożek rogówki, to dolegliwość, która w dużym stopniu utrudnia normalne funkcjonowanie – obniża jakość widzenia, a przy tym może być przyczyną kolejnych chorób oczu. Dzisiejsze kliniki okulistyczne potrafią na szczęście poradzić sobie z tym problemem. Jak więc powinno przebiegać leczenie stożka rogówki?

Stożek rogówki daje o sobie znać już w okolicy 30. roku życia

Rogówka to przezroczysty element oka, który mocno ogniskuje promienie świetlne. Leży przed tęczówką i ma wiele nocyceptorów, lecz jest ukrwiona w niewielkim stopniu. W okolicy drugiego i trzeciego dziesięciolecia życia może ulec deformacji polegającej na uwypukleniu oraz ścieńczeniu w centralnej części. Jest to wynikiem nadwątlenia tkanki, która – jak się przypuszcza – ulega oddziaływaniu rodników. Stożek rogówki powoduje krótkowzroczność i krótkowzroczność, przez co pacjent widzi znacznie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie świetlne. Chorzy uskarżają się też na pieczenie oczu, czasem zdarza się również widzenie podwójne. Keratoconus niejednokrotnie współistnieje z innymi wadami oczu, np. zapaleniem spojówek spowodowanym alergią. Szczęśliwie w dzisiejszych czasach efektywne leczenie stożka rogówki jest osiągalne. We początkowej fazie choroba jest adiustowana z użyciem okularów bądź soczewek kontaktowych, z czasem jednak konieczne jest wykonanie zabiegu w klinice okulistycznej.

Leczenie stożka rogówki – rozmaite metody

Korektę stożka rogówki prowadzi się za pomocą różnorodnych zabiegów medycznych. Obecnie najefektywniejszą metodą na poprawę jakości widzenia jest cross linking i wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Współczesne kliniki okulistyczne podejmują się również korekcji stożka rogówki poprzez modelowanie, tj. zabieg Topoguided. Świetne efekty dają procedury korzystające z technologii mapowania rogówki, dzięki czemu można osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei umożliwia niwelowanie krótkowzroczności albo niezborności za pomocą soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą także po kilku miesiącach zapisać się na zabieg z użyciem lasera, który zupełnie wyeliminuje wadę wzroku.

Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]