Kiedy zgłosić się na wizytę u urologa?

urolog kraków

U szeregu pacjentów badanie u urologa wywołuje skrępowanie. Choroby, jakie bada urologia, uważane są jako niezmiernie krępujące, co sprawia, że pacjenci, którzy zauważyli u siebie pewne przejawy choroby, w wielu przypadkach odwlekają o wiele tygodni badanie u lekarza specjalisty. Takie postępowanie jednak może rodzić poważne następstwa dla układu moczowo-płciowego.

Doświadczasz problemów z nietrzymaniem moczu? Zapisz się do lekarza urologa!

Urologia zajmuje się identyfikacją i leczeniem schorzeń żeńskiego układu moczowego, a u mężczyzn – układu moczowo-płciowego. Narządy tego układu odpowiadają m.in. za wydalanie z ustroju nadmiaru soli mineralnych oraz mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako produkt uboczny metabolizmu protein, czy produkcję hormonów. O niewydolności układu moczowego może alarmować mnóstwo różnorodnych objawów, które w wielu przypadkach są lekceważone przez pacjentów z nadzieją, iż same miną. Na jakie w związku z tym symptomy trzeba zwrócić baczną uwagę i potraktować je jako wskazówkę do natychmiastowego udania się na konsultację z urologiem? Będą to przede wszystkim jakiekolwiek zmiany dotyczące moczu, czyli jego spienienie, ciemne zabarwienie bądź pojawienie się w nim krwi lub ropy, ale też nieregularny strumień moczu, pieczenie lub ból przy jego wydalaniu, popuszczanie moczu lub wydalanie jego zbyt małej ilości. Niektóre objawy mogą być także mniej wyraźne, np. nadciśnienie tętnicze, spuchnięcie stóp oraz ból podbrzusza bądź pleców. Lekarz urolog zajmuje się także męskim układem płciowym, wobec tego mężczyźni powinni udać się do niego jeśli mają problemy z utrzymaniem wzwodu, ze stulejką, z wytryskiem (np. gdy widoczna jest krew w nasieniu) czy gdy zauważą zmiany na prąciu lub jądrach. Warto przy okazji zaakcentować, że panowie po ukończeniu 40 roku życia powinni cyklicznie umawiać się na kontrolne badanie gruczołu sterczowego.

W jakim celu pacjenci zapisują się do poradni urologa?

Pacjenci zazwyczaj umawiają się do gabinetu urologa celem wykonania biopsji gruczołu sterczowego (umożliwiającej diagnostykę nowotworu tego narządu), cystoskopii (czyli obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), konsultacji dotyczącej wazektomii, jak również leczenia torbieli nerek, wodniaka jądra czy też stulejki. Lekarze urolodzy każdego dnia wykonują również mnóstwo złożonych zabiegów, jak m.in. przezcewkowa resekcja gruczołu sterczowego czy guza pęcherza moczowego, laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego i plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego.

SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]