Diagnostyka raka gęstych piersi – polskie rozwiązanie problemu

Porządna porcja wiedzy o wczesnym diagnozowaniu raka piersi. Przeczytaj koniecznie!

Rak piersi jest chorobą, którą co roku wykrywa się łącznie u ponad miliona kobiet na całym świecie. W znacznym odsetku casusów ten nowotwór złośliwy identyfikowany jest z opóźnieniem, co wielokrotnie zwiększa niebezpieczeństwo przerzutów na pozostałe organy (np. wątrobę bądź układ kostnyczy płuca), a także śmierci. Pomimo, iż od dziesięcioleci prowadzanych jest wiele kampanii mających na celu komunikowanie o konieczności cyklicznych badań prowadzących do wczesnego zdiagnozowania raka piersi, wciąż z powodu tego nowotworu umiera rok w rok setki tysięcy osób, i to nie tylko kobiet.

Gęste piersi a wczesna diagnostyka raka piersi

Tzw. gęste piersi są jednym z powodów trudności z rozpoznaniem nowotworu piersi na wczesnym etapie. Cechują się one tym, że znajduje się w nich o wiele więcej tkanki gruczołowej od tkanki tłuszczowej. Wykrycie guzków w gęstych piersiach jest dużo trudniejsze – anomalie w tkance są praktycznie niedostrzegalne, bowiem zarówno guzzmiany nowotworowe, jak i gruczoły, znakowane są na rezultatach badań mammograficznych jasnym kolorem. Zmiany trudno także poczuć w trakcie badania palpacyjnego. Statystyki są więc bezwzględne – kobiety mające gęste piersi są czterokrotnie bardziej zagrożone rozwojem raka piersi, a sam nowotwór diagnozowany jest u nich często w później fazie rozwoju, co poważnie obniża szanse skutecznego leczenia.

Wygodne i natychmiastowe diagnozowanie raka piersi z urządzeniem AILIS

Polski start-up medyczno-technologiczny AILIS opracował urządzenie wykrywające zmiany rakowate – także te niewielkie – u kobiet z gęstymi piersiami. System badania tkanek piersi wykorzystany w urządzeniu AILIS bazuje na technologii POD, czyli Parametrycznego Obrazowania Dynamicznego. Za sprawą obrazowania układu naczyń krwionośnych i wczesnego ujawniania zaczynającego się procesu tworzenia się naczyń włosowatych, dysponuje ona ogromnym potencjałem wczesnej diagnostyki raka piersi. Badanie z zastosowaniem tego urządzenia trwa tylko 4 minuty, a przy tym przebiega bezdotykowo, bez partycypacji osób postronnych, co gwarantuje kobietom pełny komfort. W metodzie wypracowanej przez AILIS analizą wyników badania zajmuje się sztuczna inteligencja. Radiolog sprawdza wyłącznie przypadki, w których wykryto duże prawdopodobieństwo rozrostu nowotworu. Wprowadzenie na rynek systemu przygotowanego przez start-up AILIS w nieodległej przyszłości przyczyni się do tańszego oraz szybszego diagnozowania raka piersi.

AILIS
Isalus Sp. z o. o.
ul. prof. Michała Życzkowskiego 14
31-864 Kraków