Czym charakteryzuje się biopsja fuzyjna prostaty?

Poszerz swoją wiedzę o biopsji fuzyjnej.

Gruczoł krokowy, inaczej prostata, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który przypomina kształtem i wymiarami włoski orzech. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada głównie za wytwarzanie płynu, w którym transferowane jest nasienie. Problemy z prostatą zaczynają się u mężczyzn wraz z wiekiem, toteż tak ważkie jest jej regularne badanie. Daje to szansę ujawnienia zapalenia lub przerostu tego gruczołu, jak również stosunkowo wczesnego wykrycia alarmujących zmian nowotworowych. Warto podkreślić, iż rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, więc nie można lekceważyć ryzyka jego prawdopodobnego rozwoju.

Niepokojące objawy – kiedy odwiedzić specjalisty?

Mężczyźni, którzy ukończyli 45 rok życia muszą w regularnych odstępach pojawiać się u urologa, szczególnie jeżeli zauważyli niepokojące symptomy powiązane z oddawaniem moczu, jak przykładowo ból w trakcie mikcji, zwiększenie jej częstotliwości, kłopoty w zatrzymaniu albo rozpoczęciu oddawania moczu, problemy ze wzwodem i ejakulacją, a także krew w moczu czy jego nieregularny strumień. Jeśli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby podejrzewać możliwość rozwoju raka, urolog polec badanie PSA, które polega na badaniu krwi pod kątem poziomu antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi świadczy o ogromnym niebezpieczeństwie rozwoju raka. Żeby jednakże mieć bezdyskusyjną pewność, potrzebne jest przeprowadzenie biopsji prostaty.

Biopsja fuzyjna gruczołu krokowego – co należy o niej wiedzieć?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji gruczoły sterczowego, przeprowadzana w szpitalnych warunkach, która za sprawą zastosowania równolegle wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego oraz obrazu USG, pozwala na pobranie wycinków tkanki daleko precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie podczas zabiegu korzysta się jedynie z obrazowania TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty to stosunkowo krótki zabieg trwającym w większości wypadków ok. pół godziny. Prócz tego pacjent pozostaje także po zabiegu kilkanaście minut na oddziale, więc pełna procedura zamyka się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna jest zasadniczo bezbolesna, ponieważ prowadzona jest w znieczuleniu miejscowym. Następnie patomorfolog analizuje pobrane wycinki gruczołu i ocenia czy są w nich widoczne zmiany nowotworowe.

W rzeczy samej, jak przy każdym zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości wykonania biopsji prostaty. To między innymi alergia na niektóre leki, zaburzenia krzepliwości krwi i posiadanie rozrusznika serca. W związku z tym przed decyzją o zabiegu trzeba jak najprecyzyjniej odpowiedzieć urologowi na wszelakie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]