
Jeśli chcesz zamówić okna zabytkowe, koniecznie odwiedź tę stronę.
Okna zabytkowe zazwyczaj wyglądają znacznie korzystniej niż te wykonywane współcześnie więc są niewątpliwą ozdobą budynków. Walory wizualne to oczywiście ich nie ostatnia mocna strona, a na ich wartość w znacznej mierze rzutuje także wiek. Podobnie jak inne przedmioty zabytkowe, również okna powinny być konserwowane z poszanowaniem prawa – ich remontu nie powinniśmy wykonywać samemu z użyciem kupionych w markecie surowców. Jakimi cechami jednak wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto ma uprawnienia, by wykonać takie prace?
Okna zabytkowe – jak odróżnić
Okna zabytkowe zazwyczaj posiadają więcej dekoracji niż nowoczesne. Nie są również uchylane, co powoduje, że niezbędne stają się lufciki, z użyciem których możemy wentylować mieszkanie. Okna zabytkowe, jak już nadmieniliśmy, zrobione są najczęściej z drewna – surowca, który ma wiele plusów, ale potrzebuje częstej konserwacji, a poza tym nietrudno go zepsuć. Dlatego tak ważne są uprawnienia osób naprawiających okna zabytkowe.
Komu zlecić remont okien zabytkowych?
Okna zabytkowe zwykle mają konstrukcję skrzynkową, a ta potrzebuje wysokich umiejętności – taki typ okna charakteryzuje się bowiem zastosowaniem różnych, dziś już nieczęsto widywanych, sposobów. W związku z powyższym, nawet najlepsi specjaliści nie powinni serwisować okien zabytkowych, kiedy nie posiadają uprawnień zaświadczających ich umiejętności, które zostały nadane przez konserwatora zabytków – w innym razie mogą otrzymać duże kary.
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa
Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail:
[email protected]