Figury z brązu – idealny prezent dla miłośnika sztuki

Rzeźba stanowi jedną z najstarszych form aktywności artystycznej. Pierwsze jej formy pojawiły się już tysiące lat temu i nieustannie są obecne w przeróżnych dziedzinach naszego życia. Widzimy je z reguły tam, gdzie obcujemy ze sztuką – w świątyniach, w muzeach oraz na wystawach, ale też w przestrzeni publicznej: w gmachach firm, na ulicach i placach, a nawet w centrach handlowych. Powszechność rzeźb w codziennym życiu jest na tyle duża, iż nie wszyscy uzmysławiamy sobie, że dzieła tworzone rękoma rzeźbiarzy napotykamy właściwie na co dzień. W tym wpisie przytoczymy kilka przykładów potwierdzających wspomniane wyżej stwierdzenie.

Metalowe rzeźby w urzędach oraz uczelniach wyższych

Prace rzeźbiarzy, nawet jeśli prezentują sobą wysokie wartości estetyczne i artystyczne, nierzadko są przez nas traktowane jako tło – w przestrzeni publicznej (choć nie tylko) są bowiem spotykane wręcz na każdym kroku. Niezliczone pomniki, a także rzeźby ustawiane w przydomowych ogrodach, na ulicach czy na zieleńcach, widoczne są wszak w zdecydowanej większości polskich miejscowości. Ponad to w szeregu przypadków można spotkać je także w licznych budowlach. Pełnią funkcję ozdobną na przykład w urzędach, uczelniach wyższych czy pozostałych gmachach użyteczności publicznej

Rzeźby z brązu. W jakich sytuacjach się je zamawia?

Podane w poprzednim akapicie przykłady to głównie duże, nieruchome rzeźby. Jednakże jest to mniejsza część wszelkich rzeźb, z którymi mamy styczność w naszym powszednim życiu. Istotna większość z nich to jednak drobne prace, przeznaczone wyłącznie do prywatnego użytku – to przykładowo nagrody na zwycięzców konkursów, popiersia wykonywane na zlecenie bądź medale okolicznościowe. Projektodawcy rozmaitego typu turniejów sportowych albo plebiscytów mają stosunkowo łatwe zadanie, gdyż zakup rzeźby na zamówienie (figur z brązu czy innych stopów) nie jest dużym wydatkiem, a ich opracowanie wystarczy po prostu zlecić zawodowemu rzeźbiarzowi.