Co mają na celu badania operatorów?

Badania operatorów Bielsko Biała - więcej informacji o tych usługach.

Kiedy mowa o badaniach psychotechnicznych i psychologicznych, zwykle łączymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą je zrobić. Konieczność ich wykonania taki przepisy nakładają także na operatorów koparek, wózków, dźwigów i podobnych urządzeń. Dlaczego jest taka konieczność i co jest badane?

Dlaczego badania operatorów są konieczne?

Prawo wyraźnie wskazuje, jakie grupy zawodowe muszą poddać się badaniom psychologicznym i psychotechnicznym. Są to przede wszystkim zawody, w których dobra sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób trzecich. Co więcej, jeśli chodzi o okoliczności, w jakich korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, dość często zdarzają się wypadki, a większa część z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak koncentracji czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te zmniejszają się wraz z wiekiem, a także wskutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej należy, i z tego powodu robienie takich kontroli jest niebagatelne.

Na czym polegają badania operatorów?

Testy, którym poddaje się kierowców i operatorów, dotyczą w znacznej mierze tego samego. Sprawdza się po pierwsze wzrok, nie tylko ogólnie, ale także jeśli chodzi o umiejętności wzrokowo – ruchowe oraz widzenie zmierzchowe, a ponadto poziom koncentracji, prędkość reakcji oraz zdolność oceny odległości. Ważna jest także przerzutność uwagi. Badania wykonuje się, odpowiadając na pytania testowe NIE lub TAK, a także za pomocą specjalnej aparatury. Zazwyczaj nie trwają one dłużej niż 0,5 godziny.
Jeżeli chodzi o to, jak długo badania są ważne, to jest to uzależnione przede wszystkim od wieku osoby, której dotyczą. Przeważnie są to 3-4 lata, natomiast dla osób powyżej pięćdziesiątego roku życia – 1-2 lata.

Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]