Chirurg stomatolog – jakie zabiegi najczęściej wykonuje?

Niektóre choroby dziąseł i zębów nie mogą być wyleczone podczas standardowych zabiegów stomatologicznych. Jeśli te sposoby terapii okazują się bezskuteczne, stomatolog podejmuje decyzję o przystąpieniu do leczenia z zastosowaniem technik chirurgii stomatologicznej. Choć to określenie dla przeważającej liczby pacjentów brzmi przerażająco, to współczesna medycyna posiada środki i technologie, które powodują, że nawet najbardziej złożone zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a powikłania zdarzają się rzadko.

Czym zajmuje się dentysta chirurg?

Do zabiegów często wykonywanych przez chirurga dentystycznego należą usunięcie fragmentów zębów (przykładowo całych korzeni lub wierzchołków korzeni) oraz ich ekstrakcje. Te zabiegi przeprowadza się, gdy stan zębów jest zły – zazwyczaj na skutek zaawansowanej próchnicy albo często powtarzających się stanów zapalnych. Dentysta chirurg zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami służącymi odbudowie różnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do dentysty chirurga należy ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do leczenia protetycznego.

Dentysta chirurg zadba o skuteczne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilkanaście lat temu mogły wiązać się z odczuwaniem przez pacjenta bólu. Obecnie jednak dostępne są środki, zupełnie eliminujące niemiłe odczucia. Ponadto pacjenci, którzy panicznie boją się zabiegów stomatologicznych, mogą skorzystać z pomocniczych leków uspokajających, a nawet zdecydować się na zabieg przeprowadzony w stanie pełnej narkozy.