Wykorzystanie sklejki szalunkowej w budownictwie

Jeśli chcesz zamówić sklejkę Kraków, skieruj się tutaj.

Deski szalunkowe to podstawowy element szalunków. Tę rolę mogą pełnić powszechne deski drewniane lub płyty wytworzone z innego materiału, jednak na ogół używana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można więc wybudować budynki z murami wykonanego z tego materiału. Szalunki są także wykorzystywane w budynkach murowanych, gdzie umożliwiają wykonanie otworów na stolarkę, czyli okna czy drzwi. Wyjaśniamy, z czego wytwarzana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeżeli jej potrzebujemy, a nie możemy kupować własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – rodzaje

Dawniej w szalunkach z reguły stosowane były deski z litego drewna. Te aczkolwiek były drogie, a jednocześnie nie posiadały właściwych parametrów – przede wszystkim niezbyt dobrze radziły sobie z zawilgoceniem. W związku z tym w dzisiejszych czasach wykorzystywana jest najczęściej sklejka szalunkowa. Wykonuje się ją z wielu gatunków drewna – z reguły z olchy, topoli lub brzozy. W ofercie producentów znajdziemy przeróżnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, do których produkcji wykorzystuje się żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Drugi częstokroć stosowany wariant to sklejka antypoślizgowa pokryta z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – a może wynajem?

Przedsiębiorstwa budowlane mają zazwyczaj swoją sklejkę szalunkową wraz z modułami umożliwiającymi jej łączenie. Jeżeli jednak zamierzamy wybudować garaż lub dom własnymi siłami, nie ma potrzeby zakupu wszystkich części szalunków – można je wypożyczyć, np. w Krakowie przez stronę ABCszalunki.pl. Oprócz samych desek, firma służy również wynajmem innych akcesoriów potrzebnych do ustawienia szalunków – między innymi głowic i łączników.

ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]