
Fundamenty to na pewno kluczowe elementy budynku. W przypadku uszkodzenia staną się zagrożeniem dla całego domu. Największym zagrożeniem dla fundamentów jest woda, która potrafi szybko je zniszczyć, zaś efekty tego będą zauważalne dla każdego z lokatorów. Chcąc temu zapobiec powinniśmy już na etapie planowania budynku pamiętać o izolacji fundamentów – przez to w późniejszych latach nie będą potrzebne drogie i bardzo złożone naprawy. Skutki zawilgocenia ścian będą najbardziej widoczne na pierwszych kondygnacjach domu. Jak jednak je rozpoznać? Jakie techniki umożliwią zapobiegnięcie im?
Zalety izolacji fundamentów
Jak już nadmieniliśmy, nasiąkanie potrafi być bardzo niebezpieczne dla obiektu. Jeśli woda dotrze do ścian, pierwszym objawem jest łuszczenie farby, które jest problemem nie tylko estetycznym. Naprawdę szybko wszak mury zaczynają toczyć grzyby i porosty, zaś te potrafią być bezpośrednim niebezpieczeństwem dla zdrowia mieszkańców budynku. Naprawdę niebezpieczne są dla osób z alergiami i chorobami układu odpornościowego, bo u nich czasem skutkują nawet śmiercią. To z tego względu tak istotne jest to, by fundamenty były odpowiednio odizolowane przed niszczycielskim działaniem wilgoci. Które metody to umożliwiają?
Izolacja fundamentów – jak się ją wykonuje?
Odróżniamy dwie główne techniki izolacji fundamentów – w poziomie i w pionie. Pozioma chroni przed podciąganiem wilgoci oraz uszkadzaniem ścian. Druga natomiast zabezpiecza fundamenty przed opadami i wodą podziemną. Zależnie od poziomu ryzyka, izolacja fundamentów bywa lekka, średnia oraz ciężka – ta ostatnia wykorzystywana jest głównie na obszarach, na których często występują podtopienia. Ważne okazuje się również to, które materiały są zastosowane do izolacji fundamentów, zatem zawsze powinno się wybierać produkty doświadczonych producentów.