Niezbędne elementy budowlane – szalunki

Jeśli chcesz nabyć szalunki stropowe, kliknij tu.

Szalunki, nazywane również deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje umożliwiające wznoszenie ścian budynków. Zazwyczaj stosuje się je podczas wylewania ścian z betonu – wtenczas są one niezbędne do tego, żeby nadać im stosowny kształt i powstrzymać rozlewanie się mieszanki. Ponadto szalunki stosuje się także w czasie stawiania obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na przygotowanie otworów na okna, drzwi oraz bramy. W tym wpisie wytłumaczymy, z czego robi się obecnie szalunki i jakim sposobem mogą zdobyć je inwestorzy.

Szalunki z metalu, drewna lub sklejki

Najstarszym rodzajem szalunków jest konstrukcja wykonana z desek drewnianych ewentualnie grubych sklejek połączonych ze sobą gwoździami, która po zdemontowaniu może być wykorzystana powtórnie. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże kłopotliwa – większa część inwestorów i wykonawców decyduje się zatem na użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur służących do szybkiego i łatwego składania oraz rozkładania. Tego rodzaju szalunki produkuje się z drewna, metalu lub sklejki, jak również łączyć w sobie dwa a nawet trzy surowce. Z reguły jednakże wykorzystuje się sklejkę – przede wszystkim z takich rodzajów drewna jak brzoza czyi topola, a całą strukturę spajają narożniki, belki, łączniki i głowice ze aluminiowe lub stalowe.

Wypożyczenie szalunków – kto powinien skorzystać?

Firmy często parające się pracami budowlanymi dysponują swoimi szalunkami. Inaczej jest jednak w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy planują zamierzających postawić pojedynczy obiekt i ekip, które świadczą inne usługi. Zakup wszelkich elementów koniecznych do skonstruowania szalunku byłby zupełnie nieopłacalny . Dużo ekonomiczniejszym wyjściem jest wypożyczenie szalunków.

ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]