Izolacja pionowa i pozioma – wykonanie oraz znaczenie

Każdy, kto decyduje się na budowę domu, chciałby, aby możliwie jak najdłużej jego stan techniczny się nie pogorszył. Nie stanie się to jednak możliwe, jeśli nie zostanie wykonana odpowiednia izolacja pionowa i pozioma budynku. Hydroizolacja bardzo dobrze ochrania przed wilgocią na murach, w konsekwencji czego powoduje, iż są one odporne na powstawanie plam, a w domu nie czuć wilgoci.

Izolacja pionowa i pozioma – wykonanie i rola, jaką pełni

Jedną z oznak nie spełniającej swojej roli izolacji domów jest zawilgocenie murów. Do tego dodać należy puchnące tynki i wspomniane we wstępie artykułu plamy, które na ogół wypatrzeć można na parterze oraz w piwnicy. Tego typu problemy bardzo często spotykane są w tych budynkach, których fundamenty wykonano z czerwonej cegły. Bez niewielkiego choćby znaczenia jest to, czy w grę wchodzą o budynki stare, czy te współczesne. By odtworzyć nieprawidłowo zrobioną lub brakującą izolację poziomą, trzeba ustalić do jakiego pułapu musi ona docierać, a następnie na każdym metrze bieżącym ściany wykonać około 10 nawiertów leżących na skos. Następnie zrobione szczeliny należy napełnić wykorzystując w tym celu odpowiedni płyn, który ma działanie uszczelniające. Jest on higroskopijny, na skutek czego skutecznie uszczelnia fugi oraz powstrzymuje przedostawanie się wody w górne obszary ściany. Aby jednak izolacja mająca charakter poziomy okazała się skuteczna, niezbędne jest też przywrócenie izolacji pionowej – w takim przypadku powinno się najpierw skuć tynki, które zostały zawilgocone, wyczyścić mury, pogłębić fugi, a na koniec powlec wszystko środkiem, który działa izolująco. Ostatnim etapem robót budowlanych jest ocieplenie ścian styropianem.

Izolacja pionowa i pozioma – kto powinien ją zrobić?

Przygotowanie hydroizolacji budynku najlepiej jest powierzyć mającej doświadczenie ekipie, która zna się na hydroizolacji. Tylko wówczas można być pewnym, że prace zostaną wykonane właściwie, a izolacja się sprawdzi.