Trekkingi w Dolomitach – dlaczego warto?

trekking w dolomitach

Pasjonaci aktywnego wypoczynku zapewne znają na pamięć większość tras trekkingowych w naszym kraju, które położone są w Bieszczadach, w Karkonoszach i w Tatrach. Niewątpliwie wywołują one zachwyt, niemniej jednak osoby chętnie praktykujące ten typ sportu po jakimś czasie pragną doświadczyć jeszcze raz ekscytacji płynącej z wypraw po nieznanym zakątku świata. Dlaczego zatem ograniczać się tylko do marszrut w Polsce, skoro można zachwycać się cudownymi widokami we włoskich Dolomitach?

Cechy Dolomitów

Dolomity, czyli pasmo górskie leżące całkowicie w Południowych Alpach Wapiennych, wyróżniają się sporą ilością baszt skalnych, skalistych grani i stromych turni, które w trakcie dnia przez padający na nie blask słońca zmieniają swój kolor. Jest to także jeden z najurodziwszych masywów górskich Europy (o ile nie na całym świecie!), nic zatem dziwnego, iż w 2009 r. dodano je do spisu światowego dziedzictwa UNESCO. Mimo tego, że w górach tych występują kilkusetmetrowe pionowe skalne ściany, wiele urwisk i niezwykle spadziste stoki, wytyczono w nich również dużo prostych szlaków, z którymi poradzi sobie zdecydowana większość osób uprawiających trekking.

Szczyty Dolomiti di Sesto i Averau – co można podziwiać podczas trekkingu w alpejskich Dolomitach?

Niedoświadczonych pasjonatów trekkingu zapewne urzeknie przeprawa przez te góry po via ferratach, czyli po szlakach turystycznych zaopatrzonych w stalowe liny zabezpieczające. Harmonogram wypraw tego rodzaju jest tak ułożony, aby członkowie grupy mieli czas na szkolenie z zasad asekuracji, a także procedur poruszania się po takiej trasie. Bardziej obeznani z górami i wyróżniający się dobrą sprawnością fizyczną turyści będą zachwyceni przeprawą po szlaku na graniach Brenty, najbardziej znanego pasma górskiego Dolomitów. Ekskursja ta może być dla wielu turystów bardzo trudna, jednakże jej uczestnicy na pewno będą oo niej pamiętać przez całe życie. W alpejskich Dolomitach można spędzić także w aktywny sposób zimowe miesiące, przemierzając mało strome tereny na śnieżnych rakietach. Tak można podziwiać między innymi szczyty grupy Dolomiti di Sesto czy Tofanów.

Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]