Łańcuchy samochodowe – zastosowanie

Dowiedz się więcej o łańcuchu na koła

Łańcuchy samochodowe znacznie poprawiają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, przede wszystkim na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest między innymi w Bułgarii, Turcji i Norwegii), w pozostałych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta wyłącznie w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Hiszpanii, Niemczech i Polsce). Jak zatem typy łańcuchów na koła można nabyć?

Typy łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe klasyfikujemy zazwyczaj mając na względzie ich zastosowanie. Rozróżniamy typy skonstruowane z myślą o wykorzystywaniu w autach terenowych, dostawczych, ciężarowych i osobowych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się też mocowaniem, które powinno być dostosowane do rodzaju felgi, przekrojem i grubością ogniwa (najczęściej jest to kształt rombowy ukośny) oraz motywem zaplotu. Różne są również tworzywa, z których produkuje się łańcuchy na koła. W dzisiejszych czasach producenci stosują głównie stal manganową lub tytanową.

Prowadzenie pojazdu z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i na początku może być przyczyną znacznego stresu. Żeby go uniknąć, powinno się potrenować tę czynność w garażu albo na placu manewrowym. Z kolei prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga trochę innej techniki. Trzeba unikać przekraczania prędkości 50 km/h, buksowania kół i jazdy po odśnieżonych drogach. Korzystając z łańcuchów samochodowych, należy też obowiązkowo sprawdzać ich napięcie oraz ułożenie – tym sposobem unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich użytkowania.

AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]