Książki dla młodzieży – gatunek literatury dla nastolatków

Jeśli szukasz książek dla nastolatków, powinieneś odwiedzić tę stronę.

Osoby urodzone w XXI w. mają coraz rzadszy kontakt z dobrą literaturą. Młody człowiek wybierze najczęściej dostępną od ręki rozrywkę w telewizorze, w smartfonie albo na komputerze, a po książkę zwykle sięga wtedy, jeśli jest to obowiązkowa lektura szkolna. I też przez konieczność analizy klasycznych tekstów literackich dla wielu licealistów czytanie dla przyjemności staje się niezrozumiałym konceptem.

Literatura młodzieżowa – historie intrygujące młodsze pokolenie odbiorców

Licealiści nie nie mają potrzeby ograniczać się do czytania jedynie lektur szkolnych. Na półkach księgarni jest sporo literatury dla młodzieży zarówno zagranicznych jak i polskich autorów, którzy roztrząsają zagadnienia i opisują historie ciekawe dla młodszego pokolenia odbiorców. Ten gatunek literatury uzyskał nawet własną nazwę, czyli “literatura Young Adult (YA)”. Jest to fikcja pisana z myślą o czytelniku w wieku od 12-18 lat. Powieści dla młodzieży czerpią z wielu gatunków literackich: są tu między innymi romanse, groza i fantastyka. Jednak wszystkie te lektury łączy odwołanie się wprost do codziennych doświadczeń młodzieży. Historie te mówią zatem o odkrywaniu swojej tożsamości, relacjach z rodzicami, zdobywaniu i utracie przyjaźni, pierwszym zauroczeniu oraz znajdowaniu swojego miejsca na świecie. Lektura literatury dla młodzieży pomaga młodzieży poczuć, że inni też doświadczają analogicznych życiowych zawirowań w okresie dojrzewania.

Czemu warto namawiać Lektura literatury młodzieżowej z biegiem czasu daje korzyści

Polecamy podsuwać nastolatkom inspirujące je powieści, bo wzbudzenie w nich pragnienia czytania dla rozrywki z biegiem czasu daje multum korzyści. Dziecko, które regularnie oddaje się lekturze posiada szersze słownictwo i lepiej daje sobie radę z gramatyką i ortografią, co bezspornie upraszcza naukę przedmiotów humanistycznych. Jednak poznawanie dylematów innych osób w tym samym wieku to także metoda na rozwinięcie w nastolatku empatii oraz lepsze poznanie siebie i osobistych potrzeb. Co ważne, rodzina w żadnym wypadku nie powinna kpić z pasji dziecka. Jeżeli zatem nastolatek chętniej wybiera książki o kosmitach bądź wampirach nie mówcie, że to bezsensowne tylko dajcie mu czerpać z nich uciechę!

Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa