Kantar sznutkowy i skórzany – czym się różnią?

Chcesz nabyć kantar? Sprawdź horse-trade.pl/pl/c/Kantary/38

Kantar jest powszechnie używanym elementem uprzęży dla konia. Mylony jest z uzdą, gdyż wyłączną różnicą między nimi jest brak wędzidła – elementu wsuwanego do pyska umożliwiającego przekazywanie sygnałów do stąpającego konia. Kantar to jeden z głównych elementów wyposażenia jeździeckiego, z którym konie praktycznie się nie rozstają. Skutkiem tego powinien on być dopasowany do rozmiaru i kształtu głowy zwierzęcia, a także nie powodować u niego obtarć. Jak zatem dobrać najlepszy kantar? Na które jego cechy trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Co wygodniejsze dla konia – kantar sznurkowy czy podszywany?

Na rynku dostępne są różne typy kantarów: taśmowe, skórzane, podszywane czy sznurkowe. Te ostatnie, określane także halterami, są rekomendowane ze względu na ogromną kontrolę, którą jeździec za ich pośrednictwem może sprawować nad koniem. Dla zwierzęcia o wiele bardziej komfortowy jest jednak kantar skórzany albo taśmowy. Dużo większą wygodę dają kantary podszywane – przykładowo prawdziwym lub syntetycznym futrem, które można ściągnąć celem wyczyszczenia. Kantar tego typu wspaniale zapobiega tworzeniu się uszkodzeń skóry, a jednocześnie pozwala przywiązać konia na czas pielęgnacji i umożliwia jego prowadzenie podczas ćwiczeń albo spacerów.

Kantary – jakie rozmiary są dostępne w sprzedaży

Produkowanych jest kilka rozmiarów kantarów dla koni. Rozmiar najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych lub źrebiąt. Kolejny to shetty (0), którego powinni używać właściciele większych źrebiąt, a także koni szetlandzkich. Kantar nazywany pony (1) jest z kolei opracowany z myślą o kucach (np. connemara) i rocznych koniach większości ras. Kantary cob i full (2 i 3) są zaś średnich wymiarów i pasują m.in. do koni wielkopolskich, fryzyjskich, arabskich oraz trakenów. Maksymalny rozmiar to xfull (4), który dedykowany jest dla ras zimnokrwistych (jak shire albo konie belgijskie) i dużych ras gorącokrwistych (na przykład śląskich).

Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]