Najbardziej znane osoby w polskim UX 2022 – edycja I

Kwestia User Experience to relatywnie świeży temat na polskim rynku. Niemniej jak we wszystkim, co nowe i świeże można wyróżnić wiele osób, dla których określenie „pionier” czy „przodownik” pasuje jak ulał!

Jeżeli jesteś osobą, która chce rozwijać swoją wiedzę, ponieważ na przykład chcesz zostać designer lub masz może własną firmę czy już działasz w branży, ale zżera Cię głód wiedzy, to ta lista jest właśnie dla Ciebie! Poniższe zestawienie przedstawia osoby, które chętnie dzielą się swoją wiedzą i mają za sobą spore połacie doświadczenia, więc jeżeli chcesz się czegoś nauczyć, to na pewno znajdziesz tutaj godnego mentora!

Osoba Lajki Facebook Obserwujący LinkedIn Obserwujący Instagram Subskrybenci YouTube Witryna Social media
Adrianna Koszowska-Kowalska 2661 e-ux.pro iseno.net linkedin
Iga Mościchowska 3921 7682 715 164 witflow.com linkedin facebook instagram YouTube
Krzysztof Miotk 3100 4260 linkedin facebook
Maciej Lipiec 5345 2185 uxdesign.pl linkedin facebook
Michał Malewicz 1000 7347 19956 71000 michalmalewicz.com hype4.com linkedin facebook YouTube
Michał Witkowski 1515 witflow.com linkedin
Monika Mikowska 2001 1893 mobeedick.com/blog-autor/monika-mikowska linkedin facebook instagram
Natalia Bienias 8000 9079 28200 zebza.net linkedin instagram facebook YouTube
Piotr Marszałkowski 3300 1767 55960 ux.marszalkowski.org linkedin facebook YouTube v.1 YouTube v.2
Tomasz Skórski 2717 8360 641 skorski.net linkedin facebook v.1 facebook v.2
Wojciech Popiela 432 1287 99 349 wojciechpopiela.pl linkedin facebook YouTube instagram
Wojtek Ławniczak 613 3898 474 wojteklawniczak.com veryhuman.pl linkedin instagram facebook
Wojtek Kutyła 5800 3898 1283 2080 wojtekkutyla.pl linkedin facebook instagram YouTube
Agnieszka Naplocha 6078 13560 2140 aganaplocha.com theawwwesomes.org linkedin YouTube v.1 YouTube v.2 instagram
Tom Biskup 2861 4427 tombiskup.com linkedin facebook instagram
Martyna Tarnawska 519 5153 857 1410 socjomania.pl linkedin YouTube instagram facebook
Rafał Wróbel 254 84 5992 864 przeprojektowani.pl linkedin instagram facebook YouTube
Piotr Źrołka 3751 kinaole.com linkedin facebook
Karol Stefański 5879 1762 7920 projektowe.net patronite.pl/projektowe bio.link/projektowe/ linkedin instagram YouTube
Nikodem Krajewski 1800 14780 ideacto.pl linkedin facebook

Wyróżnienia wg. liczby obserwujących na LinkedIn

Wyroznienia-wg

Ze wszystkich mediów społecznościowych w biznesie najbardziej znany jest LinkedIn. Patrząc szczegółowo na branże UX/UI możemy znaleźć jeszcze inne portale, które można by podciągnąć pod tę kategorie jak Behance czy Pinterest, jednak to właśnie LinkedIn pozostaje na szczycie w kwestii zasięgów czy szerokiej różnorodności udostępnianych treści.

W tej kategorii na podium znajdziemy CEO Ideacto Nikodema Krajewskiego, założycielkę Witflow i Trenrkę UX Igę Mościchowską oraz YouTuber’a i CEO Hype4 Michała Malewicza.

Wyróżnienia wg. liczby lajków na Facebooku

Wyroznienia-wg

Kolejną platformą, która pozwala na komunikację z dużą liczbą odbiorców (zwłaszcza w Polsce) jest Facebook. Korzystając z facebooka można prowadzić spotkania na żywo, zapraszać na zewnętrzne storny internetowe czy organizować konkursy. Jest to świetna platforma, na której możemy złapać nie tylko “milenialsów”.

W tej kategorii wygrywają Tomasz Skórski, podcaster, wykładowca i Product Manager w Allegro, Natalia Bienias aka. Zebza, znana Designerka, YouTuber’ka i blogerka oraz ponownie Wojtek Kutyła, który działa bardzo szeroko w Social Mediach.

Wyróżnienia wg. liczby obserwujących na Instagramie

Wyroznienia-wg

Instagram kojarzy się przede wszystkim ze zdjęciami z plaży czy “idealnym życiem”, które tak wielu influencerów lubi promować, jednak warto pamiętać, że jest to po prostu kolejna z platform, pozwalająca na komunikację z odbiorcami. Tworząc kampanię wokół jakiegoś projektu, produktu czy idei należy brać pod uwagę wszelkie możliwości promowania. Instagram jest świetnym rozwiązaniem jeżeli chce się połączyć casualowe relacje z życia codziennego z mentorsko biznesową treścią.

W tym zestawianiu prym wiodą Michał Malewicz, Agnieszka Naplocha prowadząca konto The Awwwesomes i Natalia Bienias.

Wyróżnienia wg. liczby subskrybentów na YouTube:

Wyroznienia-wg

Na przestrzeni lat YouTube ugruntował się jak “Go To” platforma do przeglądania treści Video. Znamy wiele historii sukcesu osób, które na YouTube były w stanie zarobić prawdziwe fortuny. Tak jak największe historie sukcesu znajdziemy głównie na kanałach rozrywkowych lub edukacyjnych, tak kanały bardziej branżowe również nie są pozbawione swoich gwiazd, zwłaszcza w czasach gdzie praca zdalna stała się niemalże statusem quo.

W tej kategorii na pierwszym miejscu mamy ogólnoświatowo rozpoznawanego Michała Milewicza, którego filmiki o UX są praktycznie zawsze na pierwszych pozycjach w wynikach wyszukiwania, Piotra Marszałkowskiego prowadzącego dwa kanały: jeden tematyczny, drugi bardziej skupiony na UX oraz Zebzę, której działania na polskim rynku YouTubowym są bardzo widocznie.

Patrząc na spis osobistości od których wiele można się nauczyć w kwestii UX warto również wspomnieć o grupkach które są prawdziwą kopalnią wiedzy i możliwości tak biznesowych jak i na rozwój kompetencji. Pragniemy tutaj wymienić: UXUI Design Polska prowadzoną przez Akademia-UXUIUXy PL pod czujnym okiem Sebastiana Winkiel i z największą liczbą członków Product & UX Design PL. Dziękujemy, że dajecie przestrzeń osobom chcącym się rozwijać w zakresie UX!

Kim są uczestnicy?

Adrianna Koszowska Kowalska

Adrianna Koszowska-Kowalska

Współwłaścicielka Iseno Group – ugrupowania firm tworzących rozwiązania marketingowe i IT. Współzałożycielka agencji e-ux.pro, która była m.in. nominowana do nagrody awwwards. Adrianna jest ponadto założycielką największego polskiego kanału discord, o globalnym zasięgu, poświęconego tematyce UX.

Socjalki:

linkedin

Dodatkowe linki:

https://xpower.space/ https://iseno.net/ https://e-ux.pro

Karol Stefański Karol Stefański

Związany z designem już od połowy 2014 roku. Pasjonat tematu UX i osoba dla której celem jest pomoc innym w rozwoju i otwarcie drzwi do świata User Experience. Od 2021 prowadzi kanał na YouTubie na którym dzieli się wiedzą z każdym jej żądnym. Autor ebooka „Design System po ludzku” w któłrym demistyfikuje kwestie Design Systems.

Socjalki:

linkedin instagram YouTube

Dodatkowe linki:

https://projektowe.net/ https://patronite.pl/ https://bio.link/projektowe/

Iga Mościchowska Iga Mościchowska

Założycielka firmy WitFlow, której szkolenie i kursy pomagają firmom i osobom indywidualnym w rozwoju umiejętności UX i UI. Pracowała z takimi graczami jak X-Kom, Orange czy Samsung, wprowadzając ich na wyższy poziom profesjonalizmu. Można ją znaleźć również w Krakowskim AGH, gdzie od niemalże 11 lat, wykłada na kierunku Marketingu Internetowego, szkoląc kolejne pokolenia specjalistów.

Socjalki:

linkedin facebook instagram YouTube

Dodatkowe linki:

https://www.witflow.com/

Krzysztof Miotk Krzysztof Miotk

Konsultant i badacz UX, współwłaściciel agencji UX Quale – UX Research & Design, współtwórca podcastu branżowego UX po Godzinach i kierownik studiów podyplomowych z Badań UX w CDV.W swojej pracy wykorzystuje doświadczenie biznesowe zdobyte m.in. jako strateg marki szkoleniowej i koordynator projektów. Jako Badacz UX prowadził badania dla takich marek jak: BLIK, OLX, Booste, Asseco, Santander BP, Alior Bank, Tubądzin i T-Mobile.

Socjalki:

linkedin facebook

Dodatkowe linki:

https://spotify.com https://apple.com/apple-podcasts/ https://open.fm https://anchor.fm

Maciej Lipiec Maciej Lipiec

Z wykształcenia psycholog społeczny, z zawodu ekspert UX i UI. Z ponad 17 letnim doświadczeniem w branży, ma w portfolio niezliczoną liczbę klientów, m.in. Getin Noble Bank, PZU, Bank Pekao S.A., PKO Bank Polski, IKEA. Pomaga w tworzeniu cyfrowych dóbr i innowacji. Jeden z polskich pionierów branży UX. Przeszło 12 lat spędził jako Product Owner w Agencji K2 zarządzając tematem UX/UI, po czym został Headem działu UX w Empiku, a aktualnie działa jako ‘wolny strzelec’, dzieląc się wiedzą i prezentując swoje projekty na własnej domenie.

Socjalki:

linkedin facebook

Dodatkowe linki:

https://uxdesign.pl

Michał Malewicz Michał Malewicz

Doświadczeniem w projektowaniu doświadczeń użytkownika sięga 1999 roku, kiedy zaczął budować strony internetowe. Od 2008 roku tworzy również aplikacje na urządzenia mobilne. Od 2011 roku pod pseudonimem HYPE4 tworzy rozwiązania internetowe i mobilne dla biznesu i startupów. Firmy takie jak Samsung, PAYBACK, Orange, Sage, Nickelodeon, mBank, BMW, MTV, Renault i wielu innych powierzyło swoje projekty HYPE4. Pomocny dla młodych firm w zrozumieniu znaczenia MVP i wartości dopracowanego produktu na każdym etapie. Praktykant szybkiego prototypowania i projektów Hi-fi dla interfejsów użytkownika (UI).

Socjalki:

facebook linkedin YouTube

Dodatkowe linki:

https://hype4.com

Michał Witkowski Michał Witkowski

Konsultant, analityk danych i psycholog. Przez ostatnie 12 lat, najpierw w zespole badawczym w Instytucie Psychologii UJ (gdzie pracował w latach 2010-2013), a następnie w biznesie, analizował dane ilościowe dotyczące zachowań człowieka. Dzięki jego wysiłkom wiele krakowskich firm ma teraz dedykowane zespoły ds. analityki produktowej. Liczne polskie i unijne firmy korzystały z jego porad i szkoleń w zakresie analityki produktowej. Od 2017 roku jest wykładowcą kierunków UX & Product Design na AGH w Krakowie, a od 2021 roku ściśle współpracuje z WitFlow by Iga Mościchowska w zakresie edukacji o analityce produktowej.

Socjalki:

linkedin

Dodatkowe linki:

https://witflow.com

Monika Mikowska Monika Mikowska

Liderka branży User Experience (UX) w Polsce z ponad 15-letnim doświadczeniem. Autorka cenionych reportaży branżowych, a także wielokrotna laureatka nagród za osiągnięcia zawodowe. Jest wykładowczynią na Uniwersytecie SWPS, mentorem, byłą kierowniczką lokalnego biura studiów podyplomowych UX Design. Członkini zrzeszenia przedsiębiorców EO.

Socjalki:

linkedin facebook instagram

Dodatkowe linki:

https://www.mobeedick.com/blog-autor/monika-mikowska

Natalia Bienias aka. Zebza Natalia Bienias aka. Zebza

Mistrzyni projektowania z ponad 10 letnim doświadczeniem w branży. Interfejs użytkownika i architektura informacji to jej obszary ekspertyzy. Opierając się na doświadczeniu, pomaga młodym i ambitnym ludziom, wejść do świata UX tworząc treści wideo, pisząc bloga czy prowadząc akcje takie jak np. “Idź Pan w UI!”. Współpracowała z firmami takimi jak Diebold Nixdorf, Banque Saudi Fransi, Envelo Bank, OEX Business Services i Bridgestone. Wykładowczyni i ekspertka obszarowa na SWPS. Blogerka i uznana w świecie UX YouTuberka.

Socjalki:

linkedin instagram facebook YouTube

Dodatkowe linki:

https://zebza.net/

Nikodem-Krajewski-300x279 Nikodem Krajewski

Od 2002 roku związany z branżą Digital. Ma za sobą studia na Kulturoznawstwie oraz Historii Sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim oraz licencjat na ASP w Poznaniu. Pracował m. in. w Money.pl, TVP S.A. czy w Agorze S.A, gdzie prowadził projekty marketingowe oraz projekt wdrażania wideo w Internecie. Od ponad 14 lat kieruje IDEACTO – agencją UX&GROWTH specjalizującą się w projektowaniu i optymalizacji produktów cyfrowych. Wraz z IDEACTO pracował m.in. dla BZWBK, Praktiker, Samsung, Orange, Energa, eObuwie, Showroom, Wittchen czy ING Bank Śląski. Projekty prowadzone przez niego zdobywały wielokrotnie nagrody takie jak: Impactory, Webstary czy Power of Content Marketing Awards. W ostatnich latach zaangażowany był w rozwój takich projektów jak: startup z branży eCommerce Promoring.pl, Sendingo – platforma marketing auto i email marketing, sklep z branży auto-moto KapitanHak.pl, Tundra – marka z branży automotive.

Socjalki:

linkedin facebook

Dodatkowe linki:

https://ideacto.pl/

Piotr Marszałkowski

Piotr Marszałkowski

Z wykształcenia finansista, z pasji psycholog. Obecnie pracuje w East West Link gdzie jako Designer UX kieruje zespołami projektowymi IT. Prowadząc warsztaty, rozpowszechniają informacje o projektowaniu zorientowanym na użytkownika i zajmują się projektowaniem produktów. W wolnym czasie poświęca czas blogowi i kanałowi na YouTube, gdzie omawia tematykę User Experience i User Centered Design.

Socjalki:

linkedin facebook YouTube v.1 YouTube v.2

Dodatkowe linki:

https://ux.marszalkowski.org/

Tomasz Skórski

Tomasz Skórski:

Od ponad 20 lat pracuje nad projektami IT, w tym 12 lat w branży User Experience i 8 lat w e-commerce. Jest autorem wielu artykułów, badań i analiz, w tym pierwszego w Polsce kompleksowego raportu o branży użyteczności, który liczy sobie już 4 edycje od premiery. Częsty prelegent na polskich i światowych wydarzeniach branżowych (m.in. EcommerceStandard, World Usability Day, UXLX). Wykładowca Zarządzania Produktem, Strategii Treści i Architektury Informacji. W wolnym czasie zajmuje się podcastem, dzieląc się wiedzą ze swoimi fanami.

Socjalki:

linkedin facebook v.1 facebook v.2

Dodatkowe linki:

http://skorski.net/ https://nietylko.design/

Wojciech Popiela

Wojciech Popiela

Ekspert UX i optymalizacji konwersji metodami badawczymi. Co-Founder agencji CRO/UX Webmetric. Wykładowca Collegium Da Vinci. Ze swoim zespołem dostarcza wartość dla biznesu, zwiększając użyteczność i współczynnik konwersji stron www, sklepów oraz aplikacji. Prowadzi również kanał na YouTube “UX On the Way”, gdzie w prosty sposób mówi o doświadczeniach użytkowników w biznesie oraz roli badań w procesie projektowym. W swoim ponad 10-letnim doświadczeniu współpracował z markami takimi jak Bauer Media, Komputronik, Neonail i Eurocash.

Socjalki:

linkedin facebook YouTube instagram

Dodatkowe linki:

https://wojciechpopiela.pl/

Wojtek Ławniczak

Wojtek Ławniczak

Strateg, projektant, doradca. Jeden z najbardziej doświadczonych w Polsce projektantów usług i pionierów service design / thinking. Współpracuje z zarządami firm, organizacji i instytucji w obszarze strategii, modeli biznesowych i innowacji klientocentrycznych, inwestuje także w modelu venture design. Specjalizuje się w innowacjach w retail, ecommerce i transporcie. Współzałożyciel Service Design Polska oraz Very Human Services. Współautor książki „Service design po polsku”, wykładowca Executive MBA. Projekty, które prowadził, zostały uhonorowane nagrodami „Red Dot Design”, „Power of Content Marketing”, „KTR”, „Honeycomb Awards”. Pracował m.in. z BNP Paribas, BMW, Carrefour, Coccodrillo, eObuwie, E.ON, Flowair, Grupa MTP, Hortimex, Inelo, Investa, Intermarche, Lafarge, mBank, Mikomax Smart Office, Nordzucker, OLX, otodom, PwC, Santander, Souter Holdings, Vestas, Europejski Bank Inwestycyjny, PAIiIZ, MSZ, Europejska Agencja Obrony, Euro 2012.

Socjalki:

linkedin instagram facebook

Dodatkowe linki:

https://wojteklawniczak.com/ https://veryhuman.pl/

Wojtek Kutyła

Wojtek Kutyła

Od wielu lat zarządza projektami service design. Na co dzień rezyduje w Edynburgu i prowadząc swoją działalność pod nazwą kutyla.design. Specjalizuje się w transformacji cyfrowej w organizacjach sektora publicznego. Swoją drogę zawodową zaczął od projektowania stron internetowych i programowania, a aktualnie jest konsultantem ds. User Experience aplikacji finansowych. W wolnym czasie prowadzi bloga skoncentrowanego na edukacji szerszej publiki w kwestiach UX i dzieleniu się spostrzeżeniami z własnych działań.

Socjalki:

linkedin facebook instagram YouTube

Dodatkowe linki:

https://wojtekkutyla.pl/

Agnieszka Naplocha

Agnieszka Naplocha

Autorka książki “UX-owa zupa instant, czyli przewodnik po UX”. Od przeszło ośmiu lat zajmuje stanowisko głównej konsultantki do spraw UX w Adobe, gdzie odpowiada za zagadnienia związane z Front-endem i Visual Designem. Od 2016 prowadzi firmę The Awwwesomes, poprzez którą edukuje nowe pokolenia specjalistów UX. Była prelegentką na konferencjach takich jak Confitura 2015, Codemotion Milan czy CSS Nordic Conf.

Socjalki:

linkedin YouTube v.1 YouTube v.2 instagram

Dodatkowe linki:

https://theawwwesomes.org/ https://aganaplocha.com/

Tom Biskup

Tom Biskup

Jeden z bardziej znanych samouków UX’owych. Dzięki kursom Toma wiedzę zyskało wielu specjalistów w firmach takich jak Yes, JustJoinIt, W.Kruk czy X-Kom. Aktualnie treści Toma Biskupa można znaleźć przede wszystkim na LinkedIn’ie jednak coś na co należy najbardziej mieć oko to Kurs “Digital Designer”, którego 3 edycja zbliża się wielkimi krokami.

Socjalki:

linkedin facebook instagram

Dodatkowe linki:

https://tombiskup.com/

Martyna Tarnawska

Martyna Tarnawska

Entuzjastka najnowszych technologii cyfrowych i myślenia projektowego, które wykorzystuje we własnych działaniach. Założycielka grupy TRANSFORMersi zrzeszającej liderów zmian w firmach i absolwentka studiów MA Digital Management. Naucza poprzez wykładanie na Uniwersytecie Jagiellońskim, SPWS, AGH i jako mentorka w programie Design Mentorship.

Socjalki:

linkedin YouTube instagram facebook

Dodatkowe linki:

https://socjomania.pl/

Rafał Wróbel

Rafał Wróbel

Właściciel portali przeprojektowani.pl i edugrafia.pl. Autor wielu tekstów eksperckich dostępnych na blogu przeprojektowani.pl. Związany z branżą e-learningu, w tym z UX/UI od 2008 roku. Posty Rafała można znaleźć zarówno na Linkedin’ie, jak i na Facebooku, a dla chcących głębszego wejścia w temacie Rafał proponuje swój kanał na YouTube, który dzięki częstej aktualizacji i dodawaniu nowych materiałów video, zapewnia dawkę wiedzy subskrybentom.

Socjalki:

linkedin instagram facebook YouTube

Dodatkowe linki

https://przeprojektowani.pl/

Piotr Źrołka

Piotr Źrołka

Projektant i doradca od 14-lat pomaga mniejszym i większym firmom w projektowaniu uniwersalnych i dostępnych usług. Prowadzi butikowe studio UX – Kinaole. Ekspert w dziedzinie dostępności cyfrowej. Właściciel certyfikatu CPACC i członek International Association of Accessibility. Pracował z takimi markami jak Genentech, Volvo, Collibra, ING, BNP Paribas, ONZ, Procter & Gamble, Unilever.

Socjalki:

linkedin facebook

Dodatkowe linki:

https://kinaole.com/zespol/

Źródło tekstu: https://webmetric.com/wiedza/biznes/najbardziej-znane-osoby-w-polskim-ux-2022-edycja-i