Sztabki srebra – pomysł na inwestycje na każdą kieszeń

Więcej szczegółów o srebrze w sztabkach.

Nie od dziś uważa się, że inwestowanie w kruszce jest dobrą metodą na lokowanie oszczędności, która z czasem zapewnia wymierny dochód. Najpopularniejszym teraz metalem inwestycyjnym jest bezspornie złoto, jednak ostatnio srebro znów cieszy się zainteresowaniem pośród coraz większej grupy inwestorów, zarówno tych z mniejszym, jak i nieograniczonym portfelem, i nie jest już traktowane jedynie jako metal przemysłowy.

Srebrne sztabki – czy to opłacalna lokata?

Złoto występuje w złożach 17-krotnie rzadziej od srebra, warto natomiast zaakcentować, że wartość rynkowa srebra w porównaniu do wartości złota nie odpowiada tej proporcji ilościowej i stale jest znacznie niższa. Nabycie srebra jest jednakże znakomitą propozycją dla osób, które potrzebują zróżnicować swój portfel, a które nie mają środków pozwalających na kupno większych ilości złota. Trzeba jednakże wiedzieć, iż ze względu na swoje cechy, srebro znajduje szerokie zastosowanie w różnorodnych sektorach przemysłu co sprawia, że jego wartość szybciej reaguje na przemiany zachodzące w gospodarce. Łatwo to zresztą dostrzec studiując wykres jego wartości z minionych 20-30 lat. Z tego również powodu lokata środków w srebro obarczona jest większym ryzykiem strat, toteż polecana jest osobom rozeznanym w prognozowanej i bieżącej sytuacji na rynku metali szlachetnych. Niemniej jednak zakładać, iż popyt na srebro stale będzie się utrzymywał, a wraz z postępującym rozwojem medycyny, elektroniki czy fotowoltaiki, w których srebro jest szeroko stosowane, jak również nieprzemijającej popularności biżuterii srebrnej, być może jego wartość będzie z czasem się podnosić.

Srebro w sztabkach – zamawiać małe czy duże

Na wzór złota, sztabki srebra wybijane jest w kilku wagach, co upraszcza skonstruowanie portfela inwestycyjnego, umożliwiającego sprzedaż w razie potrzeb mniejszych bądź większych jego ilości. Te najmniejsze, a zatem również najbardziej „na kieszeń” średnio zamożnego Polaka, to sztabki o ciężarze jednej uncji trojańskiej oraz 50 g i 100 g. Niewątpliwie, jeżeli zamówimy sztabkę o większym ciężarze, to wydamy na kruszec mniej, warto jednak mieć na uwadze, iż nie można podzielić sztabki i w przypadku chęci jej sprzedaży musimy znaleźć kogoś, kto weźmie ją w całości. Wobec tego jeżeli sztabki srebra mają służyć też jako zabezpieczenie na “czarną godzinę”, lepiej rozważyć zakup sztabek w kilku wagach, żeby móc w przyszłości sprzedać tylko tyle kruszcu, ile faktycznie musimy. Drugą opcją jest także inwestycja w nieco droższe srebrne combibary, to znaczy złączone sztabki srebra o wadze 1 g, które daje się bez trudu oddzielić. Słabym punktem kupna srebra, czy to w monetach bulionowych czy w sztabkach jest fakt, iż – w przeciwieństwie do złota – jego zakup i sprzedaż obciążone są VAT-em.

ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]