Kilka informacji o systemie bankowy SWIFT

Poszerz swoją wiedzę o systemie rozliczeń SWIFT.

Mimo, iż praktycznie systematycznie korzystamy z usług bankowych, sporo Polaków po raz pierwszy dowiedziało się o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście nałożenia sankcji wobec Rosji jako riposta świata na jej atak na Ukrainę. Tymczasem system SWIFT stosowany jest już od lat 70-tych XX wieku i jest jednym z filarów wydajnego funkcjonowania bankowości światowej.

System rozliczeń SWIFT nie jest jedyny

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednak ten skrót stosuje się do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby na pewno o wiele bardziej złożone niż aktualnie. SWIFT to bardzo popularny, jednakże nie jedyny działający dzisiaj system tego rodzaju. Oprócz niego np. w Polsce funkcjonują dodatkowo z systemów: Elixir, SEPA oraz SORBNET.Na świecie działają także różnorodne systemy lokalne, obsługujące jedynie rozliczenia bankowe na terenie konkretnego państwa.

Jak w związku z tym wyróżnia się system bankowy SWIFT? Używany jest nieomal we wszystkich krajach świata, a przy tym korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba dziś przekroczyła już 10 tysięcy, ale także giełdy, domy maklerskie i wiele pozostałych jednostek finansowych. Każdy partycypant systemu SWIFT musi posiadać swój niepowtarzalny kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr oraz liter). Możliwe jest również przyznawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wtedy taki kod zawiera 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – przedstawiamy kody BIC/SWIFT popularnych banków w Polsce

Nawet jeśli jedynie okazjonalnie realizujesz przelewy międzynarodowe, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT swojego banku, a co najmniej wiedzieć jak szybko znaleźć taką informację. Niżej znajdziesz kody BIC/SWIFT kilku popularnych banków, mających oddziały w Polsce.

– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]