Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo działać już w październiku 2021 r., lecz ostatecznie osobom prowadzącym działalność na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać do 2022 r. Projekt wystartował w pierwszym dniu 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym korzystanie z KSeF jest opcjonalne, począwszy od roku 2023 stanie się to koniecznością dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla przedsiębiorstw zwolnionych z tego podatku.
Faktury ustrukturyzowane – atuty tego rozwiązania
Faktura ustrukturyzowana to po prostu dokument elektroniczny, który posiada precyzyjnie ustaloną strukturę danych opisanych z zastosowaniem znaczników XML. Ten sposób kodowania właściwie niewiele powie osobie, która nie potrafi go odczytać, natomiast dla odpowiedniej aplikacji do rozliczania oraz wystawiania faktur dokument tego typu jest całkowicie czytelny. Fakt, że faktury mają jednolity format sprawia, że niezależnie od tego jakie programy księgowe wykorzystują obie strony transakcji, informacje będące elementami faktury ustrukturyzowanej będą rozszyfrowane tak samo. Jest to istotny krok naprzód szczególnie dla biur rachunkowych, które dotąd notorycznie spotykały się z przypadkami błędnego przeniesienia w programie księgowym informacji z faktur dostarczanych przez klientów w postaci zdjęcia faktury papierowej albo pliku PDF. Faktura ustrukturyzowana kategorycznie eliminuje możliwość błędu przy wprowadzaniu danych z faktury przez księgowego, a także nieprawidłowego ich odczytania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.
Korzystanie z Krajowego Systemu Faktur zwiększa bezpieczeństwo rozliczeń
Wszyscy właściciele przedsiębiorstw od stycznia 2021 r. mogą wystawić lub odebrać fakturę ustrukturyzowaną za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność między innymi szybciej dostaną zwrot VAT, są zwolnieni z wymogu przesyłania pliku JPK_FA, jak również zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, bowiem mają pewność, iż faktury się nie zawieruszą (KSeF zachowuje dane o dokumentach przez dekadę). Z kolei Ministerstwo Finansów otrzymuje instrument, który umożliwia silniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, a więc w większym stopniu zapobiega nieprawidłowościom w obszarze podatku od towarów i usług, akcyzowego i dochodowego. Watro dodać, iż nieodzowność stosowania KSeF nie zamyka drogi do korzystania z komercyjnej aplikacji do księgowania, lecz musi ona być zintegrowana z Krajowym Systemem e-Faktur.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]