Drzewo genealogiczne – dowiedz się skąd pochodzisz

Wiedza o historii rodu wymagana jest do rozwoju poczucia naszej tożsamości. To na wiadomościach o krewnych budowana jest świadomość własnego Ja. Zdecydowanej części z nas w zupełności wystarczy wiedza o rodzinie przekazywana przez najbliższych żyjących krewnych. Ale znajdują się i tacy, dla których to nie wystarczy. W ich przypadku utworzenie drzewa genealogicznego jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli trudna praca , która wymaga wytrwałości

Stworzenie drzewa genealogicznego rodziny – przede wszystkim takiego , które sięga kilka pokoleń do tyłu – bez wątpienia nie jest proste. Odnajdywanie dat czy miejsc urodzenia się i śmierci poszczególnych krewnych pochłania naprawdę dużo pracy. Informacje zbierać można w zapomnianych archiwach miejskich oraz kartotekach prowadzonych przez parafie. Na ogół można przeglądać je zupełnie za darmo. Są jednak i takie miejsca, w których należy wnieść nieraz naprawdę wysoką opłatę. Koszt wykonania drzewa genealogicznego zależny jest od ilości pokoleń, które zamierza się w nim ująć. Dobrze jest pamiętać, że wysokość wydatków może także wzrosnąć wraz z nieodzownością podróżowania do kolejnych parafii oraz urzędów miejskich znajdujących się na terenie całego kraju. Rzadko bowiem rodzina od początku swojego istnienia zamieszkuje w tym samym mieście.

Drzewa genealogiczne – z jakiego powodu warto je opracować?

Na początku stwierdziliśmy, że wiedza na temat swoich przodków jest niezbędna do wytworzenia poczucia swojej tożsamości. Pozwala mocniej stać się częścią małej wspólnoty, którą tworzą najbliżsi. Sprawia to jednocześnie, iż przestajemy czuć się zagubieni w dzisiejszym świecie. To z tych przyczyn na chwilę obecną mnóstwo Polaków podejmuje decyzję o zleceniu przygotowania drzewa genealogicznego.