Topaz mistyczny – technologia produkcji

mistyczny topaz, mystic topaz, topaz mistyczny

Wspaniały wygląd oraz oryginalny, jak na topaz, odcień to najistotniejsze zalety topazu mistycznego, który od lat szczyci się dużym uznaniem entuzjastów biżuterii. Mimo że na początku mogłoby się wydać, że to odmienny kamień, topaz mistyczny jest naprawdę zwykłym topazem. Jego oryginalne właściwości są efektem specjalnej techniki wyrobu – prawdziwy topaz jest w jej toku wystawiany na działanie gorąca oraz pokrywany niezauważalną warstwą kruszcu szlachetnego. To z tego względu topaz mistyczny wygląda tak zachwycająco.

Topaz mistyczny – barwy

Kolory, jakie przybiera topaz mistyczny zależne są przede wszystkim od metalu, którym jest pokryty. Szczególnie często widywany jest czerwony topaz mistyczny, robiony w kąpieli z tytanem. Chrom sprawia zaś, że kamień ma fioletowy kolor, niebieski z kolei jest wynikiem rozgrzania kamienia bez żadnych dodatków. Doskonałe efekty przynosi wykorzystywanie białego topazu – szczególnie pozyskanego w Afryce, Ameryce Południowej czy na Dalekim Wschodzie.

Biżuteria z topazem mistycznym

Jak w poprzednim akapicie wspomnieliśmy, niepowtarzalne cechy topazu mistycznego są bardzo cenione przez jubilerów. Często używają go zatem do produkcji wisiorków, kolczyków czy broszek. Wbrew pozorom biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana nie jedynie do wieczorowych kreacji – doskonale prezentuje się także na co dzień. Ważna okazuje się również mnogość kolorów, sprawiająca, że łatwiej można wybrać ozdoby do danej kreacji.