Obrączki ślubne – tradycja starsza niż myślisz

Dowiedz się więcej o obrączkach Kraków

Dla większości małżonków dzień ślubu jest niezmiernie poruszającym dniem życia. Ceremonia ta jednoczy małżonków na zawsze, a symbolem ich zaangażowania, wierności i miłości są obrączki.

Obrączki ślubne – nie zawsze na prawej dłoni

Początkowo nie nie istniał podział na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, więc mają one wspólne dzieje, które sięgają wiele stuleci przed naszą erą. Obrączki zostały włączone do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., na skutek czego przekazanie żonie pierścionka stało się częścią sakramentu zaślubin. Mężczyźni zaczęli nosić na ręku obrączkę wiele stuleci później, o czym jednakże niewielu wie. I chociaż uprzednio zdarzało się, iż wkładali pierścienie na dłoń gdy wybywali na wojnę, jednakże zwyczaj ten rozpowszechnił się szeroko w minionym stuleciu, a dokładniej w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przypominała żołnierzowi, że w domu czeka na niego żona, za którą ma walczyć i której powinien być wierny. W Polsce małżonkowie noszą obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej ręki, jakkolwiek w innych krajach, jak np. w Brazylii, w Meksyku, w USA albo na Słowacji, zakłada się je na lewą dłoń, gdzie zgodnie z niegdysiejszymi przesądami biegnie legendarna “żyła miłości”, prowadząca wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, młoda para mierzy i wybiera obrączki ślubne razem, aczkolwiek tradycja mówi, że narzeczona nie powinna pokrywać ich kosztu, bo jest to obowiązek narzeczonego.

Obrączki – niegdyś z miedzi, teraz z platyny lub złota

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się skromniejszym wzornictwem. Na przestrzeni stuleci wytwarzano je z przeróżnych materiałów, bardziej lub mniej wytrzymałych. Dopiero później zaczęto używać do tego metale (jak żelazo lub mosiądz) symbolizujące potęgę uczucia. Dzisiaj do ich stworzenia używa się najczęściej platyny oraz złota, które są oznaką zaufania do małżonka. Naturalnie, są one również w wielu przypadkach inkrustowane kamieniami szlachetnymi, jednak wciąż najczęściej kupowane są proste, uniwersalne pierścienie ze złota oraz delikatne obrączki, w których wykorzystano dwa odmiany złota (np. tradycyjne i białe). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wytwarzaniu obrączek, mają także nierzadko w ofercie grawerunek. Mamy zatem możliwość personalizacji obrączki dodając do nich imiona małżonka, datę ślubu czy też znaczący dla małżonków cytat.

Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]