Silniki elektryczne DC otaczają nas na co dzień

Więcej informacji o silniku DC.

Mnóstwo maszyn, których używamy na co dzień i bez których mnóstwo czynności byłoby trudniejszych, żeby działać wykorzystuje silniki prądu stałego. Bezszczotkowe czy też szczotkowe, olbrzymie lub małe, te urządzenia odmieniły nasze życie, lecz przeciętny obywatel najczęściej nie wie, jak pracują te silniki, ani z jakich podzespołów składają się.

Silnik na prąd stały – zasługa uznanych inżynierów XIX wieku

Rolą silników prądu stałego jest wytwarzanie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Jak podkreśla ich nazwa, zasila je prąd, w którym zwrot i kierunek transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego typu istnieją od nieomalże dwustu lat i są wspólnym osiągnięciem wielu osób. Do ich budowy, późniejszego rozwoju i ostatecznie ich wprowadzenia do szerokiego zastosowania w różnorodnego typu mechanizmach, przyczyniły się eksperymenty i wynalazki czołowych innowatorów połowy XIX w., takich jak np. Michael Faraday, Zénobe Gramme czy Gaston Planté. Silniki DC skonstuowane są ze wirnika, nieruchomego statora, komutatora, dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi wytwarza się pole magnetyczne oraz szczotek. Dzisiaj często stosowane są także silniki bezszczotkowe, które przede wszystkim w związku z brakiem tego stosunkowo awaryjnego podzespołu, są postrzegane za bardziej trwałe, bezpieczniejsze i są ogólnie lubiane za bezszelestne działanie, jak równieżfenomenalną niezawodność.

Silniki elektryczne prądu stałego nie tylko do specjalistycznego wykorzystania

Teza, iż silniki elektryczne prądu stałego są stosowane zasadniczo wszędzie to nie przesada. Jeśli w mieszkaniu posiadasz odtwarzacz DVD lub w laptopie masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach z pewnością wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki DC są podzespołem sterowanych radiowo samochodzików i pociągów, czyli zabawek, które uwielbialiśmy w dzieciństwie i które niewątpliwie sprezentujemy też naszym córkom oraz synom. Silniki tego typu poruszają duże i mniejsze pompy hydrauliczne niezastąpione w licznych gałęziach przemysłu, między innymi produkcyjnej, wydobywczej i budowlanej. W niedalekiej przyszłości, dzięki silnikom DC poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie powszedniością, a już dziś te silniki optymalizują naszą mobilność, gdyż bez nich nie działałyby popularne hulajnogi, segwaye oraz rowery elektryczne. Z silników DC korzystają także hobbyści do realizacji najróżniejszych zautomatyzowanych prototypów z zakresu mechaniki i robotyki.

Chociaż silniki elektryczne DC o małej mocy bez problemu można nabyć w sklepach dla hobbystów czy z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego zastosowania dostępne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, oferujących profesjonalnego rozwiązania od szanowanych producentów.

Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]