Działanie i wykorzystanie motoreduktorów

Jeśli chcesz zamówić motoreduktor walcowy, koniecznie sprawdź ultrarobotics.pl/motoreduktory/.

Motoreduktory to ogólnie mówiąc zintegrowane układy napędowe złożone z silnika elektrycznego i przekładni mechanicznej. Jak pracują motoreduktory i jak się je wykorzystuje? O tym przeczytasz w niniejszym artykule.

Motoreduktory – zmniejszają prędkość obrotową silnika

Motoreduktory pozwalają wydajniej korzystać z elektrycznych silników jako napęd w najróżniejszych użyciach przemysłowych. Z wykorzystaniem przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika jest ograniczana nawet kilkusetkrotnie, przy symultanicznym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Naturalnie sprawność przekładni nigdy nie będzie stuprocentowa, stąd zawsze pojawia się niewielka różnica między mocą wejściową a mocą wyjściową motoreduktora. W skład zintegrowanego układu jakim jest motoreduktor częstokroć wchodzą również inne podzespoły jak hamulce lub sprzęgła. Najważniejszym atutem motoreduktorów jest fakt, że są to prefabrykowane układy, które można bez trudu dobrać z oferty producenta tak, żeby ich parametry dokładnie pasowały do wymogów budowanego projektu. Inżynierzy nie tracą w ten sposób tygodni, a niekiedy miesięcy, na żmudne wyliczenia i testy poszczególnych zestawów części. W zależności od typu oraz konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do krótkotrwałego bądź długotrwałego czasu pracy, a także do niewielkich, umiarkowanych lub sporych obciążeń.

W motoreduktorach, w których użyto przekładnie kilkustopniowe, można uzyskać bardzo wysoki zakres przełożeń, dochodzący wręcz do kilku tysięcy.

Motoreduktory – jakie ich typy się wyróżnia?

Mimo, że motoreduktory mogą być składane w oparciu o różne warianty silników (BLDC, AC, DC czy szeregowych), dzieli się je według rodzaju przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Tym samym wyróżnia się następujące motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory płaskie i walcowe (wykorzystujące przekładnię walcową).

Nie ma raczej takiej gałęzi gospodarki, w której nie można by wykorzystać motoreduktora w roli napędu. Czy to logistyka, przemysł bądź produkcja żywności, dzięki motoreduktorom działają najróżniejsze automaty, takie jak linie bagażowe na lotniskach, dachy ruchome, atrakcje w parku rozrywki albo mieszadła. Szerokie zróżnicowanie rodzajów użytych w nich silników i przekładni, ich wielkości i mocy spowodowała, że liczbę możliwych kombinacji, jakie współcześnie mają w ofercie najpopularniejsi producenci motoreduktorów, powinno się wyrażać już nie w setkach, ale praktycznie w milionach.

Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]